Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitimi

Ebeveynlik yolculuğu sadece bir bebeği karşılamaya hazırlanıp, sonrasında hamilelik ve doğum coşkusunu yaşamakla sınırlı olmayıp, aynı zamanda hayatın geri kalanını da değiştiren çok farklı bir deneyimdir. İçinizde yeni bir hayat yeşerdiğini ve yakında bebeğinizi dünyaya getireceğinizi fark etmeniz, daha önce hiç hissetmediğiniz pek çok duyguyu ve heyecanı da beraberinde getirir.
Doğum; bilinçaltı tarafında kontrol edilen, derin duygularla süslenen, annenin kendi içine döndüğü, yoğunlaştığı ve bazen de başka dünyalara gittiği içgüdüsel bir eylemdir. Hayatta sadece bir kez yaşanacak olan bu mucizevi süreçte bebeğiniz için en güvenli, en tatmin edici ve en rahat doğumu istemeniz en doğal hakkınızdır.
Günümüzün şehirli ve çalışan kadınlarının yükü oldukça fazladır. İyi evlat, iyi eş ve kariyer planı üzerine bir de hamilelik süreci eklendiğinde artık yük taşınamaz hale gelmektedir. Üstelik tüm bu stresli süreçte anne adayının doğumla ilgili duyduğu her şey negatiftir. Televizyondan, diğer sosyal medya organlarından, arkadaşlarından ve hatta kendi annesinden bile doğum ile ilgili hep olumsuz hikâyeler duymaktadır yani devamlı negatif hipnoz altındadır. Sonuçta tüm bunlar bilinçaltında korku olarak depolanır.
Bu yolculukta eşinizle beraber katılabileceğiniz doğuma hazırlık eğitimleri; hamilelik, doğum ve doğum sonrası döneme fiziksel, zihinsel ve psikolojik hazırlık yapmanıza rehberlik etmeyi amaçlar. Bu doğrultuda anne adayları doğum gerçeği ile bilgilendirilmekle beraber doğuma çeşitli yöntemlerle hazırlanmaktadırlar.
Bu eğitimlerde doğum ve yeni doğan bebekle ilgili teorik bilgilerin yanı sıra nefes ve gevşeme teknikleri, doğum felsefeleri, meditasyon, imgeleme teknikleri, hamilelik masajı, nefesle doğum pozisyonları, doğumda karışılabileceğiniz tıbbi müdahaleler, doktor ile doğru iletişim kurma gibi konularda paylaşımlar yapılmakta ve doğuma çeşitli yöntemlerle hazırlanılmaktadır.
Unutmayınız ki doğum normal, doğal ve sağlıklıdır. Doğum şekliniz ne olursa olsun, önemli olan doğumunuzdan tatmin olmanız ve bebeğiniz ile gerektiği gibi bağlanma yaşamanızdır.
Sadece bir hafta sonu katılacağınız Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimi ile doğum tecrübenizi ve bebeğinizin geleceğini tamamen değiştirebilirsiniz. Doğum tercihlerinizi korkular veya başkaları değil, aile olarak siz yönetin.
 
 
SIK SORULAN SORULAR
(İstanbul doğum akademisinden alınmıştır.)
 
NEDEN EĞİTİME KATILAYIM?
İşte size Keşkesiz Doğuma Hazırlık Eğitimine katılmanız için 10 neden;
1-Doğumdaki kadın ve bebek haklarınızı öğrenirsiniz.
2-Sağlıklı ve güvenli doğuma götüren 6 uygulamayı öğrenirsiniz.
3-Doğum korkularınızdan kurtulursunuz.
4-Doğum tercihlerinizi belirleyecek yeterliliğe ulaşırsınız.
5-Nefes ve gevşeme egzersizleri ile daha sağlıklı ve kolay bir doğum yaparsınız.
6-İlaç dışı rahatlatıcı tekniklerle daha kolay doğum yaparsınız.
7-Doğumda müdahale ve sezaryen oranlarınız %50 azalır.
8-Babalar kurstaki bilgilerin verdiği güvenle daha aktif ve olumlu rol alırlar.
9-Doğar doğmaz bebekle Ten Tene Temas’ın aşamalarını öğrenir ve uygularsınız.
10-Doğumdan sonra “keşke”leriniz en az seviyede olur.
 
KİMLER BU EĞİTİME KATILABİLİRLER?
Doğum ve doğumda onları bekleyenleri öğrenmek isteyen aileler bu eğitimden faydalanabilirler.
EĞİTİME KATILIM İÇİN EN UYGUN GEBELİK HAFTASI NEDİR?
Anneler için en ideal gebelik haftası 20-28 haftadır. Ancak eğitime her gebelik haftasındaki anneler rahatça katılabilirler. Erken ve geç gebelik haftalarındaki anneleri başka avantajlar beklemektedir. Hatta annelik ve babalık konusunda sorun yaşayan birçok çift hamile kalmadan eğitimlerimize katılabilirler.
İlk 3 ay genellikle bebekle tanışma ayıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu eğitimlerle daha çok ilgileniyorsunuz. Ancak erken gebelik haftasında gelmenin en büyük avantajı çok daha bilinçli bir hamilelik yaşamanızı sağlamasıdır. Hamilelik boyunca size çevrenizden sürekli olumsuz birçok bilgi kontrolsüz şekilde akmaktadır. Kurs sayesinde bu yanlış bilgilerin akışını engelleyebilir, daha huzurlu bir hamilelik başlangıcı yapabilir, beden ve zihin hazırlıklarınıza çok daha erkenden başlayabilirsiniz.
EŞİMİN EĞİTİME GELMESİ ŞART MI?
Elbette şart değil. Ancak bugüne kadar çok zorunlu şartlar olmadıkça birçok aile eşleri ile birlikte katıldılar. Evet, bazı babalar eşlerinin zoruyla geldiler. Ama inanın eğitimden en çok faydalanan kişiler yine onlar oldular. Eş olmanın önemini kavradılar. Doğumda nasıl yardımcı olabileceklerini öğrendiler. En önemlisi bebekleri ile çok daha derin bağlar kurdular. Eğitim ve doğumdan sonra en çok adımızı duyurmak isteyen ve arkadaşlarını yönlendirenler de hep onlar oldular. Eğitim babaların kendilerine güvenini arttırır ve bu sayede doğumda doğru destek ile müdahalesiz doğumlar çok daha rahat ve kolay olur.
SEZARYEN OLMAK İSTİYORUM, KURSUN BANA FAYDASI VAR MI?
Eğitim sadece doğal doğum yapmak isteyenler için düzenlenmemiştir. Temel eğitimde bebek, bebeğin doğumda yaşadıkları ve doğumda annedeki değişimler anlatılır. Sağlıklı bir anne-bebek bağının oluşumu için yapılacaklar paylaşılır. Bu bilgiler sadece normal doğum düşünen anneler için değil, sezaryen düşünen anneler için de vazgeçilmez bilgilerdir. Sezaryen düşünen anneler Anne ve Bebeğe Saygılı Sezaryen konusunda bilgiler alırlar ve ihtiyaçlarına göre doğum tercihlerini planlarlar.